Dolar 28,0615
Euro 29,9718
Altın 1.780,68
BİST 7.750,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C

KUTUPLAR -III Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, Türkiye’nin bir ‘Kutup Araştırma Gemisi’ inşa ederek, zaman kaybetmeden Antarktika’ya üs kurup araştırmalarına başlaması gerektiğini vurguladı

10 Mayıs 2015 11:35
63
A+
A-

A.Metin Uracin

10.05.2015

Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, Türkiye’nin bir ‘Kutup Araştırma Gemisi’ inşa ederek, zaman kaybetmeden Antarktika’ya üs kurup araştırmalarına başlaması gerektiğini vurguladı

Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, Türkiye’nin bir ‘Kutup Araştırma Gemisi’ inşa ederek, zaman kaybetmeden Antarktika’ya üs kurup araştırmalarına başlaması gerektiğini vurguladı

Sea Ice in the Arctic: Observations, Changes and selected Implications

by

Stefan Kern and Burcu Özsoy-Çiçek

Sea ice is saline ice floating on the oceans in the Arctic and Antarctic; this presentation will focus on the Arctic. Sea ice plays an important role in the Earth’s Climate System: Depending on its thickness and snow cover sea ice reflects between 40 and 90% of the incident solar radiation back to space; in comparison: open water reflects 7%. Sea ice effectively hampers ocean-atmosphere heat exchange and hence acts like an insulating blanket during winter. Sea ice formation and sea ice melt cause water mass modifications which can have global impacts.

Sea ice covers vast and remote areas. Its monitoring hence requires satellite remote sensing. Various techniques and satellite sensors exist to derive different physical parameters describing the sea ice cover: its area, its thickness, its motion, and its type. Observation time series obtained during the satellite era are in the meantime long enough to – together with knowledge from indigenous people and conventional observations – conclude that global climate change has reached the Arctic and has caused – partly – dramatic changes of the sea ice cover. These can be seen in the area, thickness and type and partly also in its motion.

These changes have implications in various fields. One socio-economic one is the enhanced potential usage of the Arctic as an area to exploit minerals and to carry out oil- and gas-related off-shore activities. Another socio-economic one is the opening of the northern sea routes across the Arctic for transportation of goods between Europe and, e.g., Japan or China, via ships. Besides these there a climate impacts such as reduced spring but enhanced fall snow cover in Siberia. Some of these are more secure than others – as they have been already observed; many need further observations and studies employing physical numerical computer models.

This presentation is organized as follows. After a short introduction and motivation into topic and terminology we will guide you through key technologies to monitor sea ice from space. Subsequently we will present and explain changes in the Arctic sea ice cover which are currently underway. After having summarized these and having also discussed a bit their reliability we will switch to some selected socio-economic and climatic impacts related to observed and projected Arctic sea ice cover changes.

Arktik Deniz Buzu: Gözlemler, Değişimler ve Etkileri

Stefan Kern and Burcu Özsoy-Çiçek

Arktik ve Antarktik deniz buzları okyanusların üzerinde yüzen tuzlu buzlardır; bu sunumda Arktik  deniz buzları üzerinde durulacaktır. Deniz buzları dünya’nın iklim sistemde önemli bir rol oynar: deniz buzu kalınlığı ve üzerindeki kar örtüsüne bağlı olarak, güneş ışınlarını % 40 ile % 90 arasında geri atmosfere yansıtır; karşılaştırma yapılacak olursa su güneş ışınlarını % 7 geri yansıtır. Deniz buzu okyanus-atmosfer ısı değişimini etkili bir şekilde engellerken,  kış aylarında da deniz yüzeyinde battaniye gibi davranır ve yalıtım sağlar. Deniz buz oluşumu ve erimesi  su kütlesi değişikliklerine, dolayısıyla,  deniz buzları  küresel etkilere neden olur.

Deniz buzları geniş ve uzak alanları kapsamaktadır, dolayısıyla gözlemler uydu/uzaktan algılama tekniği gerektirir. Çeşitli teknikler ve uydu/uzaktan algılama sensörleri deniz buzu fiziksel parametreleri ortaya koymaktadır, örneğin: buz alanları, kalınlığı, hareketi ve türü. Arktik bölgedeki küresel ısınma sonucu oluşan değişimler özellikle deniz buzlarındaki yoğun azalmalar, o bölgede yaşayan yerli halkın geleneksel gözlemleri ve uzaktan algılama çağının başlamasıyla beraber yapılan gözlemler ile ortaya konmuştur. Deniz buzundaki azalmalar ve değişimler: buz alanları, kalınlığı, hareketi ve türünde gözlemlenmiştir.
Bu değişikliklerin çeşitli alanlarda etkileri vardır. Bir sosyo-ekonomik alan minerallerin çıkarılması,  petrol ve gaz ile ilgili off-shore faaliyetlerin yürütütülmesiyle Arktik bölgeyi potansiyel olarak kullanmaktadır. Başka bir sosyo-ekonomik kesim gemileri aracılığıyla, örneğin Avrupa ve Japonya/Çin arasında ticari malların taşınması için Arktik genelinde açılan kuzey deniz yollarını kullanmaktadır. Bunların yanısıra iklimsel etkiler olarak Sibiryada daha az süreli ilkbahar mevsimi yaşanıp, kışları daha fazla miktarda kar yağmaktadır.  Bu etkilerden birkaçı zaten halihazırda uzun sürelerdir gözlenmişte olsa, birçok etkiler için sayısal bilgisayar modelleri kullanarak daha fazla gözlem ve çalışmalara ihtiyaç vardır.
 
Sunumda: konu ve terminoloji ile ilgili kısa bir giriş ve motivasyondan sonra rehberlik etmesi için anahtar teknolojiler ve uzaydan deniz buzu izleme konularına değinilecektir. Daha sonra Arktik deniz buz örtüsü değişiklikleri açıklanacaktır. Bu özetlerin ardından, bu bilgilerin güvenilirliğine deyinerek,  Arktik deniz buz örtüsü değişimleriyle ilgili olarak bazı seçilmiş sosyo-ekonomik ve iklimsel etkilerden bahsedilecektir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.